Rzeczywistość wirtualna daje możliwość przeniesienia lekarzy do wnętrza ludzkiego ciała – aby uzyskać dostęp do obszarów, do których w przeciwnym razie nie można dotrzeć. Obecnie studenci medycyny uczą się na zwłokach, które (oczywiście) nie reagują w taki sam sposób jak żywy pacjent. W VR można jednak oglądać najdrobniejsze szczegóły dowolnej części ciała w oszałamiającej rekonstrukcji CGI 360 ° i tworzyć scenariusze treningowe, które powtarzają typowe procedury chirurgiczne.

Medical Realities to jedna z pionierskich firm w korzystaniu z VR w celu zapewnienia wysokiej jakości szkoleń chirurgicznych. Filmują rzeczywiste operacje w trybie wideo 4K 360 ° z wielu kątów, a następnie łączą je z modelami anatomii operowanymi CGI w celu zapewnienia wciągającego i interaktywnego treningu.

Operacja robotyczna to najnowsza innowacja, w której operacja jest wykonywana za pomocą urządzenia zrobotyzowanego, np. ramię robota kontrolowane przez ludzkiego chirurga. Oznacza to mniejsze ryzyko powikłań podczas operacji i szybszą procedurę. Urządzenie zrobotyzowane jest dokładne, co oznacza mniejsze nacięcia, zmniejszoną utratę krwi i szybszy powrót do zdrowia.